Başka ne okuyabilirim diye bakmıştım! Ne göreyim; “Varlık Ve Ölüm: Bir Okuma Rehberi” kitabının yazarı Kaan H. Ökten hocanın twitleri bambaşka! Zamana, mekana, davranışa, kurala, hayata dair “bam” teline basan ifadeler… herkes için 2019 başka, 2020 bambaşka ise biz de bir göz atalım.

“Kanaat başka, doğru bambaşka! Anlamı yok başka, anlamsız bambaşka! Vakit başka, süre daha başka, zaman ise bambaşka!

Kanun başka, adalet bambaşka! Kötümserlik başka, umutsuzluk bambaşka! Yapmak zorunda olmak başka, yapmamayı tercih etmek bambaşka!

Başarmak başka, baş etmek bambaşka! Çocuğa nasıl bir dünya bıraktığın başka, dünyaya nasıl bir çocuk bıraktığın bambaşka! Sevgi göstermek başka, sevgi görmek bambaşka!” Sevince insanlar bir başka…

Neden başka bir arayış arar insan çünkü, “ah, insanın sağa sola bakması kendine bakmasından çok daha kolay…” Bu arayış için bazen “gerekir” demek lazım, bazen de “lazım” gerekir! Asıl gereken ise; akletme ile hissetme arasındaki ilintiyi “nutkun tutulması” şeklinde çok güzel ifade edilmesi!

Nutku tutulan insan sadece başka aramaz, benzer de arar. Sadece fark aramaz ortak yön de arar. Bunun için “okul demek ders demek değildir sadece, değildir şiir, her devrik cümle! Ya da hayatı dolu dolu yaşamak, pek çok şey yaşamak değildir!”

Aramak belki de sormaktır önce ama bu gücü kendinde bulmak için “canını yarım arzularla ve yarım düşüncelerle doldurup bezdirme ve sormaya devam et, ta ki yanıtı bulana dek!” bulana kadar, “bilmediğini bilmek de bilmedir ama bildiğini sanmak, bilmemekten daha beter… İnsan önce kendini bilmeyi öğrenmelidir ki, sonra başka bir şeyi bilebilsin!”

İnsan kendini türküsünden bilir ya, ben de bir türkü tutturdum, güftesi başka, bestesi bambaşka:
“Görünmez göz ile hiçbir izi yok, saplandı sineme görünmez bir ok!
Kurşunsuz, hançersiz kansız bir yara, hiçbir tabip buna bulamaz çara!
Bu nasıl bir derttir dermanı yoktur, görünmez bir yara acısı çoktur!”

Neyse konumuz “Özgürlük: Mesele budur!” Çünkü mesele, “hayatta kalabilmekten çok, hayatı yaşayabilmek!” Ancak neredeysen “kaygı anahtar deliğinden bile sızar içeri, çünkü “kaygı, ertesi gündür ve ertesi güne kadarki boşluk, kaygı bile değil! Gına geldi, yanılgının haddi yok, sahiden…” Çünkü, “bedenimde değil, ruhumda sızı!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz