RAMAZAN NEDİR VE HRİSTİYANLAR NEDEN RAMAZANA ÖNEM VERMELİ?

Tam yirmi sekiz gün boyunca gündüz saatlerinde hiçbir şey yemediğinizi ve hiçbir şey içmediğinizi düşünün. Toplumdaki duruşunuzla ve Tanrı karşısındaki itibarınızla doğrudan ilişkili olacak bu uygulamanın nasıl bir şey olacağını gözünüzün önüne getirin. İşte bu olay, İslam’a inanan herkesin bir ayı nefsine hakim olmak için uğraşması için teşvik edildiği (bazen de mecbur bırakıldığı) ve Allah’ın varlığından haberdar olmanın yollarını aradığı, O’na en iyi nasıl ibadet edebileceğini düşündüğü bir zaman olan Ramazan ayı boyunca yaptığı şeydir.

Eğer bu zamanda bir İslam ülkesine yolunuz düşer ve gözlemleme imkânınız olursa, gün boyunca restoranların kapalı olduğunu göreceksiniz. Çoğu caddenin kenarında bulunan gazlı içecek buzdolaplarında asma kilitler olduğunu göreceksiniz. Gün batımı yaklaşana kadar ve akşam yemekleri hazırlanana kadar, normal hayattaki birçok olağan durum tamamen durmuş olur.

Yıllık Ramazan orucu İslam kültürünü ve İslam dinini tanımlayan beş temel uygulamadan birisidir. Oruç tutmayan Müslümanlar dinlerinde samimi olmayan kişiler olarak bilinirler. Bu ayın odak noktası öncelikle perhiz yapma ya da aç kalma değil, bilakis bir Müslümanın enerjisini ve zihnini Allah’ın varlığı ve ibadet hayatı ile meşgul etmesidir.

Bu ayın odak noktası öncelikle perhiz yapma ya da aç kalma değil, bilakis bir Müslümanın enerjisini ve zihnini Allah’ın varlığı ve ibadet hayatı ile meşgul etmesidir.

Takva – Allah’ın varlığından haberdar olmak – Ramazan boyunca birçok biçimde tezahür eder. Yeme, içme ya da sigara akla geldiğinde, insanlar Allah’ı düşünmeye ve O’nun rızasını kazanmak için sorumluluklarını hatırlamaya yönlendirilmektedir. Takvanın ikinci biçimi normalde gün boyunca yiyecek ve içecek almak için ayrılan paranın fakirlere verilmesidir. Bazı Müslümanlar kendi ailesi dışında kalabalık gruplar için gün batımından sonra yemek vermektedir. Müslüman toplumlarda sıklıkla karşılaşacağınız bir şey de kamu için kurulmuş yemek masalarıdır. Bu masalarda sıradan halk gün boyunca tutulan orucu açmak için iftara davet edilirler. Müslümanların ilahi şuuru yaşaması için takip ettikleri üçüncü yöntem ise aileler bir aradayken gece geç saatlere kadar Kur’an okunması ve bu okumaların kamuya açık olarak da yapılmasıdır.

Stratejik İbadet Vakti

Ramazan ayı Müslümanların rüyaların ve tasavvurların tamamen farkında olduğu bir zamandır. Rüyaların Allah’ın kendisini insanlara vahyetmesi için seçtiği direkt yol olduğuna inanırlar. Manevi duyguların yüksek olduğu bu zamanda, Müslümanlar Allah’ın gönderdiği özel mesajları ya da vahiyleri takip ederler. Hristiyanlar bu zamanda Müslüman komşuları için samimi bir şekilde dua ettiklerinde, tıpkı İsa’nın kendine inanan havarilerine rüyada göründüğü ve onları kendine çektiği hikâyeleri hatırlamaktadırlar.

Bir Müslümanın Ramazan süresince manevi konulara duyduğu hassasiyet genellikle Hristiyan dostlarıyla münazara edecek bir atmosfer oluşturmaktadır. Bu dönemde Hristiyanlar sık, sık iftar yemeğine davet edilir ve Müslüman dostlarıyla akşam yemeğini paylaşırlar.

Meşgul Olunacak Stratejik Vakit

Bir Müslümanın Ramazan süresince manevi konulara duyduğu hassasiyet genellikle Hristiyan dostlarıyla münazara edecek bir atmosfer oluşturmaktadır. Bu dönemde Hristiyanlar sık, sık iftar yemeğine davet edilir ve Müslüman dostlarıyla akşam yemeğini paylaşırlar. Bu ortamda manevi tartışmalar genelde hoş karşılanır ve Müslüman ev sahipleri tarafından da teşvik edilir. Ramazan ayı aynı zamanda Hristiyanlar için Müslüman dostlarını akşam yemeğine davet etmesi ve manevi sohbetler için iyi bir fırsattır.

Ramazan boyunca Müslüman dostlarınızla manevi bir konuşmayı başlatmak için kullanabileceğiniz birkaç soru:

  • Ramazan boyunca oruç tutmak hem kişisel hem de toplumsal bir deneyim gibi görünmektedir. Sizin ve topluluğunuz için bu ayın en anlamlı yönlerinden bazılarını anlamamız için bize yardımcı olur musunuz?
  • Bir Müslüman olarak takvadan kastınız nedir?

Bu gibi sorular, günlük hayatlarında Allah’a nasıl yaklaştıklarını keşfetmek için orucun fiziki yönünün ötesine gitmeyi amaçlamaktadır. Onların vereceği cevapları dikkatli ve dini bütün bir şekilde dinlemek onların da Hristiyanların günlük hayatında nasıl yaşadıklarını öğrenmeleri için teşvik edecektir.

Çoğu Müslüman grup için, kameri takvim Ramazanın 26 Mayıs, Cuma günü başlayacağını ve 25 Haziran, Pazar gününe kadar devam edeceğini söylemektedir.* Hristiyanlar olarak gelin 1.6 milyardan fazla Müslümanın adına Allah’a yönelelim ve kalplerimizi yumuşatma fırsatını kaçırmayalım. *(2017 yılı için)

Kaynak
https://www.imb.org/2017/05/22/ramadan-christians-care/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz