Ana Sayfa Milli Şuur 56. Sayı BİR ŞUUR YAZISI

BİR ŞUUR YAZISI

Hz. Nuh’u okuyun! Hz. Yusuf’u okuyun! Hz. İbrahim’i düşünün! Hz Musa’yı düşünün!

43
0

Okumak İçin Değil Yaşamak İçin Okuyun!
Hz. Nuh’u okuyun! Sonuca değil amaca bakan insanı, örnek insanı ve peygamberi görün orada. Bin yıl sürse bile amacından zerrece sapmayan ve hiç moralini bozmadan yola devam eden sabrın zirvesini görün orada. Yaşamınıza bunun kırıntısı geçse, hiçbir zorluk önünüzde duramaz bunu düşünün. O’nun bin yıl yaptığını bin gün, bin saat değil bir saat düşünün ama lütfen derinlemesine düşünün. Çünkü beyninize değil yüreğinize geçiremediğiniz sürece bu bilgi hiçbir işe yaramayacaktır. Ta ki yüreğinize nakşedene kadar devam edin.

Hz. Yusuf’u okuyun! Ahlaksızlığın dibini yaşayanlar onu kuyunun dibine attılar ama o oradan çıkıp ahlakın zirvesini bütün insanlığa yaşattı. Kölelik şartları en ağır şartlardı. Kölelikten sultanlığa geçmek imkânsız bir şeydi ama o imkânsızın büyük imanla imkânlı hale geldiğini bize ispatladı. Onun için Hz Yusuf’u okuyun ve O’nun neyi başardığını bir ömür değil bir saat düşünün ve yüreğinize kazıyın.

Hz. İbrahim’i düşünün! Tek başına bir ümmet olmak ne demek ondan öğrenin. Nasıl bir iman, nasıl bir tevekküldür ki tek basına koskoca dünyaya karsı bir mücadele veriyor ve kazanıyor. Şartlar demeyin, Hz.İbrahim deyin. Cesaret demeyin yetersiz kalır, Hz. İbrahim deyin. İşte o zaman bütün değerler yerini bulur.

Hz Musa’yı düşünün! Firavun sarayının en güçlü insanı iken koyunlara su veren bir işçiye dönüşünü ve oradan çıkıp kendini tanrı ilan eden ve arkasında egemen güçlerin en büyüğü olanlara karşı verdiği mücadeleyi inceleyin.Mücadele ruhu neymiş ondan öğrenin.
Bunlar peygamberlerin sadece bir küçük parçası. Daha nice büyük özellikleri var. Siz hayata hikmetle bakmayı öğrenin ve her peygamberin bir büyük hikmetler kitabı olduğunu görün ve lütfen okumayın, yaşayın. Siz yaşarsanız değerli olacak, siz yaşatırsanız değerli kalacaktır. Peygamberler okumanın değil, yaşamanın ve yaşamıyla örnek olmanın kaynağıdırlar.

Nefsine Galip Gelenlerdir Hükmedenler
Filanca kişi çok güzel konuştu çok etkilendim. Filan yerde bir yazı okudum gerçekten harikaydı çok etkilendim. Eğer güzel olan, faydalı olan, hikmetli olan bir şeyden etkileniyorsanız bu sizin yaşadığınızın resmidir. Ancak etkilendiğinizi hayata geçiremiyorsanız o zaman bu sizin nefsinize hakım olamadığınızın resmidir. Nefsinizi terbiye ile başlayın. Önce nefsinizi terbiye edin, içinizi Allah kelamı ile doldurun; kötü olan, yararsız olan, akıl ve ahlak dışı olanlar bir temizlensin, sonra yerine yenileri gelsin. Nur üstüne nur olan ayetler nefsinize hâkim olsun.

Marifet yaşamak değil, marifet insanlık değerlerini nefsinize kabul ettirmek ve bu değerleri yaşatmaktır. İşte o zaman etkilendiğiniz yazılar ve sözler size hayat verecektir. Çünkü onları kendi hayatınıza taşımak ve başkalarının hayatında hayat kılmak için mücadele vereceksiniz. İşte o zaman Hz. Nuh’un sonuca değil ama amaca odaklı mücadelesi, size hayat kaynağı olacaktır. İşte o zaman hiçbir şart, hiçbir olumsuzluk sizi yolunuzdan geri çeviremeyecek.
Dünya nefsine mahkûm olanların değil, nefsine hakım olanların dünyasıdır. İşte bu dünya sizi ebedi mutluluk yurduna götürecek. Yolunuz mübarek olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz