Ana Sayfa Milli Şuur 50. Sayı ÇOCUKLUK DÖNEMİ MAHREMİYET EĞİTİMİ

ÇOCUKLUK DÖNEMİ MAHREMİYET EĞİTİMİ

Çocuk; Yüce Rabbimizin eşsiz nimetlerinden en sevimlisi, anne-babanın imtihanı, Allah’ın bir emanetidir. Günümüzde çocuklar modern eğitim sisteminin, medyanın, internetin, sosyal ağların arasına sıkışmış durumdadır.

500
0

Eskilerin “hayâ duygusu” dediği günümüzde ise “mahremiyet eğitimi” olarak bilinen ve çocuk terbiyesinde çok önemli bir konu maalesef şimdilerde pek önemsenmiyor hatta ihmal ediliyor. Çocuk eğitiminde mahremiyet eğitimi çok yönlü ele alınmalı, bu eğitimin verilmesinde kullanılacak yöntem ve teknikler özenle seçilmelidir.
Çocuk; Yüce Rabbimizin eşsiz nimetlerinden en sevimlisi, anne-babanın imtihanı, Allah’ın bir emanetidir. Günümüzde çocuklar modern eğitim sisteminin, medyanın, internetin, sosyal ağların arasına sıkışmış durumdadır.
Dinine, kültürüne, örfüne, değerlerine tezat; ayıbı-günahı önemsemeyen bir neslin yetişmesinin sebebi biz olacağız. Bu yüzden her anne ve babanın en önemli görevlerinden biri çocuğuna mahremiyet eğitimi vermesidir. Eğer çocuklarımıza bu konuda doğru bilgi veremezsek o, bu bilgileri yanlış kaynaklardan alacak, kendi gibi yetiştirilen akranları ile birlikte kayıp nesiller arasında yerini alacaktır.
Mahremiyet eğitimi doğumla birlikte ailede başlar. Aile içerisinde her fert özeldir ve kendine ait özel bir alanı olmalıdır. Bizler kendi mahrem alanımızı belirlerken bir yandan da bu konuda çocuklarımıza, doğru ölçüleri vermeliyiz.


Anne-babadan öğretmene, din görevlilerinden idarecilere kadar sorumluluk sahibi her kurum ve birey çocuğa ergenlik dönemine kadar

vb. konularda gerekli eğitimi vermeli ve üzerlerine düşeni yapmalıdırlar.
Mahremiyet, “yasaklılık hâli” demektir. Bir anlamda “dokunulmazlık” da diyebiliriz. Haram, mahrem ve mahremiyet kavramları, dinî hükümlerle ilgili olarak yasak olan her şey için kullanılmıştır.
Mahremiyet eğitimi çocuğun kendisinin ve diğer insanların özel alanının farkına varması, hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koymasıdır. Mahremiyetin hukuksal sınırlar kadar, ahlaki ilkelerle ve zihniyetlerle de yakın ilişkisi vardır.
Çocukların mahremiyet eğitimi; onların mutlu, huzurlu ve erdem sahibi olarak yetişmelerini sağlayan ve onları kötü niyetli insanların istismarından koruyan temel eğitimlerden biridir.
Çocuğun haya duygusunu öğrenmesi ve kendi bedeninin dokunulmazlığı şuuruna erişmesi mahremiyet eğitimiyle olur. Bu konuda atılması gereken önemli adımlardan bazılarına temas edelim:
Bu konuda ilk adım doğru eş seçimidir. Mahremiyeti, haya ve iffeti önemseyen eş seçmek daha işi temelinden sağlama almak demektir.
İkinci adım, doğru yöntem ve metodu kullanmaktır. Yaşayarak örnek olmak, asla şiddete başvurmamaktır. Unutmayalım ki çocuklarımız istediğimiz gibi değil, yetiştirdiğimiz gibi olurlar.
Üçüncü adım, bebeklik dönemidir. Bebeğe süt verilirken ve altı değiştirilirken mahremiyete dikkat edilmelidir.
Dördüncü adım, ebeveyn ile çocukların odalarının ayrılmasıdır. Bir yaşına geldiğinde anne-babasıyla aynı odada uyumamalıdır.
Beşinci adım, kız ve erkek çocukların odalarını ayırmaktır. İlkokula başlamalarıyla birlikte kardeşlerin odaları ayrılmalıdır.
Altıncı adım, odalara izin alınarak girileceği öğretilmelidir. Çocukların anne-babalarının odalarına girerken izin almaları gerektiği kavratılmalıdır.
Yedinci adım, çocuğa dokunulması yasak olan yerlerin öğretilmesi gerekir. Çocuklar dört yaşından itibaren bu konuda eğitilmelidir.
Sekizinci adım, çocuğun çıplak görülmesine fırsat verilmemelidir.
Dokuzuncu adım, çocuğa tuvalet kapısının kapalı olması gerektiği öğretilmeli. Çocuklar iki yaşında tuvalet alışkanlığını kazanması, dört yaşında ise tuvalet sonrası temizliklerini yapabilmeleri gerektiği kavratılmalıdır.
Onuncu adım, çocuk bilgisayar ve televizyonun tehlikesinden korumalıdır.
On birinci adım, çocuğa uygun kıyafet almalı, kıyafetin bedeni örtmek ve korumak için gerekli olduğu anlatılmalı. Bu arada namaz alışkanlığı kazanmaları da bu konuyu destekleyecektir.
On ikinci adım, göz mahremiyeti eğitimi kazandırılmalı. Çünkü mahremiyete riayet, gözleri haramdan sakınmakla başlar.
On üçüncü adım, çocukların yanında konuşmalarımıza çok dikkat edilmelidir. Onların yanında kaba, argo, müstehcen sözlerden kaçınmalı, güzel örnek olmamız gerekir.
Sonuç olarak burada ergenlik dönemine kadar çocuklara verilmesi gereken mahremiyet eğitiminden kısaca bahsettik. Gençlerin mahremiyet eğitimine de başka bir zamanda değinmek dileğiyle Allah’a emanet olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz