Ana Sayfa Milli Şuur 58. Sayı DERS ÇIKARMAK

DERS ÇIKARMAK

Bilgi, aklı temizler ve bilinç kazandırdıkça ahlak akla hitap ederek duyguları temizler.

141
0

Her insan basit (temel/basic) yaklaşımlar sayesinde açık bir zihne ve durgun bir akla sahip olmalıdır. Böylece “olan”lara takılmadan “olması gereken”e odaklanabilir. Bu odaklanma insana öğrenme heyecanı kazandırır. Bu heyecan, öğrendikçe bildiğini “eyleme” sorumluluğuna dönüşür. Hayatın değerini ortaya çıkaran en değerli çalışma budur.

Zihin açıklığı, bilgi ve süreçleri işleyerek doğru seçim yapmayı basitleştirir. Bu basitleştirme, anlayışı tetikleyerek zihinsel algıyı asıl’a, öz’e yönlendirir. Asıl ve öz olana ulaşmak basitleştirildiğinde insanın kendini ifade etme şekli, yerini kendini ifade etme zihniyetine bırakır.

Olayları basitleştirmek akıllara durgunluk vermektir. Akla durgunluk, ruhi, ilmî, bedenî ve maddi olarak dört sahada gerçekleştirilir. Ruhi hazırlık, amaca yönelik misyonu kapsayan bir süreçtir. İlmî hazırlık, amaca götüren araçların ölçme ve değerlendirme pratiğidir. Bedenî ve maddi hazırlıklar ise amaca yönelik araç ve imkânların potansiyelden harekete geçirilmesidir.

Bilgi, aklı temizler ve bilinç kazandırdıkça ahlak akla hitap ederek duyguları temizler. Bu süreç “ders çıkarma” boyutudur. Ders aldıkça kendine yetebilen, ders verdikçe kendini ve çevresini tanıyabilen insan, ders çıkardıkça ne istediğini bilir ve ne yapabileceğinin farkına varır. Sorunları anlama, tanımlama, tasnif ve çözüm içeren eylemlerle olumlu sonuçlar üretir.

Böylelikle insanların hatalarını kabullenmelerine, sonuçlarıyla yüzleşerek olaylardan ders çıkarmalarına kapı aralanır. Bu sayede hayat,önce amaçlandırılır sonra anlamlandırılır.

Hem sorunları azaltmak hem de çözümleri artırmak adına zihinlere açıklık, akıllara durgunluk verecek bir basitleştirme süreçlerinden geçmeliyiz.

Basitleştiren insan, idealleri peşinde olan bir iradeye yatırım yapar. Bu iradenin fırsatları değerlendirecek kararlar almasını destekler. Böylece liderliğin kaybolan anlamını bulup istişare kültürü ile besler. Beslendikçe hem kendinin hem de birlikte olduğu insanların özünü keşfetmesine katkı sunar.Bu katkı ile sorunları basitleştirmek, çözümleri sadeleştirmek ve iletişimi kolaylaştırmak gelişme kazanır.
Çünkü gelişmek, ders çıkarmaktır!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz