Ana Sayfa Milli Şuur 39. Sayı Eğitim Sistemindeki Eksikliğimiz: Eğitim ve Sistem

Eğitim Sistemindeki Eksikliğimiz: Eğitim ve Sistem

Allah'ın koyduğu hükümler kıyamete kadar geçerli olacaktır. Bizler Müslümanız ve inancımız itaat etmeyi bize öğretmiştir.

83
0

Ahmet Can YILMAZ / Eğitimci

Bismillahirrahmanirrahim Hamd âlemlerin Rabbi olan Allah’a salatu selam efendiler efendisi kurtuluş vesilemiz Hz. Muhammed alehisselama, ailesine, ashabına ve ehli imanadır.

Bizler inanıyoruz ki insan hayat boyu öğrenme ve öğretme hâlindedir. Kendi yaşayışı ve inancı gereği, bulunduğu şartlara göre bu öğrenimi sağlar. Doğa, bitkiler, hayvanlar, renkler, şekiller, sayılar, resimler… Öğrenme konusunda ilahi dokunuşları göremeyenler bunu kendince beşeriyete dökülmüş izahlarla ortaya koymaktadır. Peki tefekkür sahnesine çıkmış olan bu filler nasıl olur da eksik veya tam manasıyla akla uymayan izahlarla ortaya konabilir?

Allah’ın koyduğu hükümler kıyamete kadar geçerli olacaktır. Bizler Müslümanız ve inancımız itaat etmeyi bize öğretmiştir. Bu itaat gereğidir ki asırlardır Allah’ın şeriatı ile açıklanmayıp ortaya “ortak bir fikir” koyamayan insanoğlu bir de bu yanlışlarını felsefe gibi çürük zeminlere oturtarak açıklamaya çalışmıştır. İlahi dokunuşlar geri planda bırakılsa da Rabbimiz azimüşşan kendi sanatıyla hiçbir şeye ihtiyaç duymadan sanatını yarattıklarıyla ortaya koymuştur.
Evet, buradan anlıyoruz ki insan fıtrat gereği öğrenmeyi ve öğretmeyi ama bunu yaparken Rabb’ine itaat ederek ve onun ilahi motifleri ile gerçekleştirmelidir. Öğrenme ve öğretmenin doğal sonucu olan ‘’eğitim’’ ise tam da burada dişlinin çarklarını çevirmeye başlıyor.

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere insan inancı ve bulunduğu ortamın şartlarına göre öğrenir ve eğitilir. Öyle bir ülke düşünün ki yüzde doksanı Müslüman, âleme ilahi metotla nizam vermiş bir ecdadın torunları ama eğitim sistemi batıl ve gayrı nizamidir. Gayrı nizamidir diyorum çünkü dinimizde olmayan, örf, adet, gelenekte yer almayan unsurlarla evlatlarımızı yani bugünümüzün umut tohumlarına nizam verilmeye çalışılıyor. Hastaya yanlış tedavi uygulanıyor. Bizler yaşamımızı, eğitim ve öğrenimimizi ‘’Kur’an ve sünnet’’ten almaktayız. Avrupa’nın tağuti olan sistemi yalnızca ifsad saçmaktadır. Bizi benliğimizden kopararak “ahlak ve maneviyat” fukarası bir toplum hâline getirmektedir. İnancımızda olmayan, hiçbir İslami temele oturtulmamış, mitolojik, felsefik, gayrı ahlakı bir eğitim sistemini şuurlu Müslümanlar kabullenemez. Çocuklarımıza daha besmeleyi öğretmeden flörtü öğreten, kızlarımıza iffeti öğretmesi gerekirken ar damarını parçalayan, dini gericilik sayan hatta özgür düşünmeye engel sayan bu batıl eğitim sistemini kabul etmiyoruz. İnancımız gereği de durum, bu cadde çıkmaz sokak demeyi de emri bil maruf nehyi anilmünker sayıyoruz.

Çözüm!.. Anahtarları Millî Görüş’e teslim edin. Şuurlu Öğretmenler Derneğimizin şuurlu çalışmalarını İslam çizgisinde Peygamber (SAV) mayasıyla nasıl yoğrulduğunu görün!

Rabb’im istikametten ayırmasın. Şuurlu nesiller yetiştirmeyi bizlere nasip etsin.
Esselamu aleyküm…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz