Son yüzyılda gelen dijitalleşmeyle birlikte artık öğrencilerin eğlenerek öğrenme arzusu eğitimcileri sanat yolunu kullanarak eğitmeye yöneltmiş durumda. Hatta batıda eğitim ‘education’ ve eğlence ‘entertainment’ kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkan ‘edutainment’ eğlendirerek öğretmeyi ifade etmektedir. Artık bu “yenidünya”da sadece biz öğretmenler değil öğrenciler de dijital içerik üretmekte kendilerine açtıkları sosyal medya ve video kanallarında kendilerini ifade etmek istemektedirler. İnternet TV ve sinemaya baktığımızda, üretim süreci pahalı ve büyük organizasyonlar isteyen bu mecralara yönelik önemli bir bağımlılığın geliştiğini görmek mümkün. Artık çocuklarımıza anne ve babaları fikri olarak ne verirse versin onların zevk aldığı ruhi ve akli melekelerini besledikleri yer internet ortamı. Bugün çocuklarımız evde duymadığı, görmediği kelime ve davranış biçimlerini internet ya da TV’den alabilmektedir. Hayatın vazgeçilmezleri arasında giren TV ve sinema yapımları ifsada değil ıslaha çalışırsa, bu büyük bir kazanç olacaktır. Bu yüzden bize doğruyu gösterecek hayırlı işlere ihtiyacımız var. ÖĞDER (Şuurlu Öğretmenler Derneği) bu konudaki boşluğu doldurmak için çok önemli bir faaliyet yapıyor. 2011 yılından beri her sene düzenli olarak Kısa Film Senaryo Yarışması düzenliyor. Eli kalem tutan herkese açık olan senaryo yarışmasında ödül alan filmler hem çekiliyor hem de kitaplaştırılıyor. Bu seneki yarışmanın konusu ise ayrı bir öneme sahipti. Aile kavramının önemine dikkat çekmek isteyen ÖĞDER, başta anne olmak üzere; baba, kardeş, dede ve nine gibi diğer aile bireyleriyle ilgili kısa film senaryolarını ödüllendirdi.
Benim de içinde bulunduğum jüri, Elif Örs başkanlığında; Yasemin Yüksel, İdris Şahin, Elif Büşra Eskin ve Suat Emuce’den oluşuyordu.
Jürinin yaptığı değerlendirme sonucunda birinciliği Ankara’dan ‘Masal’ adlı eseriyle Ali AYDEMİR kazandı. İkinciliği Bursa’dan ‘Basamak’ adlı eseriyle Hüseyin SEÇGİN alırken, üçüncülüğü ise Zonguldak’tan ‘Çınarımızın Gölgesinde’ adlı eseriyle Umut ATEŞ aldı.
‘Masal’ın yürek yakan bir hikaye olduğunu söyleyebilirim. Çekildiği zaman büyük ihtimal insanları ağlatacak bir kısa filmle karşı karşıya kalacağız. İkinci olan ‘Basamak’ da Hüseyin SEÇGİN’in çok zekice şoke edici finaliyle jürinin takdirini kazandı. Diğer eserlerde usta işi sayılabilecek kalitede güzel senaryolardı. Dereceye giremeyen ama finale kalan birbirinden güzel senaryoları da burada anmadan geçemeyeceğim.
Ayşe Şasa Özel ödülünü Konya’dan Uğur İKİZ ‘Ayaklar Altında’ adlı senaryosuyla alırken, Yücel Çakmaklı özel ödülünü ise Ankara’dan Burak ÇALIŞKAN ‘Annem Olur Musun?’ eseriyle kazandı.
Yarışmanın ödül töreninin 1 Haziran 2019 Cumartesi günü Başkent Öğretmenevinde yapıldı ve basında da geniş yer aldı.
ÖĞDER, inşallah bu sene ödül alan ilk iki eseri filme çekmek için hazırlıklara başladı. Sponsor arayışları olumlu neticelenirse filmler kısa zamanda çekilecek.