Ana Sayfa Milli Şuur 42. Sayı GAYE-İ HAYAL

GAYE-İ HAYAL

Maksatta fani olmak; gayemize bütün duygularımız ile kilitlenmek, gayesi için yaşamak, gayesi adına kendini unutmaktır. Zira gayesi olmayan insanlar, pusulası olmayan gemi gibidir

494
0
© Milli Şuur

İnsan ya midesi, rahatı için ya da hedefi ve gayesi için yaşar. Gaye; hedef, amaç anlamına gelmektedir. Yani kendimize bir hedef koymak ve bunun doğrultusunda çalışmaktır. Pekâlâ, bu hedefe nasıl ulaşabiliriz? Bu hedefe ulaşmamızda üç temel esasımız olmalıdır: Bunlar hayat amacımız, gelecek hayalimiz ve değerlerimizdir

Hayat amacımız ile maksatta fani olmamız gerekiyor. Maksatta fani olmak; gayemize bütün duygularımız ile kilitlenmek, gayesi için yaşamak, gayesi adına kendini unutmaktır. Zira gayesi olmayan insanlar, pusulası olmayan gemi gibidir. Yaktığı bütün enerji boşa gider. İnsan hayal ettiği kadar vardır, derler yani insan amacı kadar büyüktür. Eğer amacı küçükse küçük insan, amacı büyükse büyük insandır. İnsanın ulaşmak istediği hayali bir hedef koyması ve bu hedefe insanı ulaştırmak için akıl, kalp, duygu ve bedeni çalıştırması gerekir. Buna bir örnek vermemiz gerekirse bir çağı kapatıp bir çağı açan, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed onu böyle bir amaca yönelten peygamber efendimizin hadisi şerifi “Kostantiniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir.” İşte bu hadisi kendisine rehber edinmiş, bu gaye için yaşamış ve bunun için çalışmıştır. Yani bu uğurda fena olmuş, bunu gerçekleştirmek için bütün ömrünü feda etmiştir. Sizler de amacınıza ulaşmak istiyorsanız fedakârlık yapmalı amacınızı unutmamalısınız, neden unutmamalısınız çünkü amacınızı unuttuğunuzda hedefsizlik doğar ve hedefinize ulaşamazsınız.
Gelecek hayali ulaşılabilir ve gerçekleştirilebilir olmalıdır. Yani koymuş olduğumuz hedefimiz ulaşılmaz ve gerçekleşmesi mümkün değil ise hayalden öteye gidemez.Tabi daha sonra bunu istemek gerekir, sonra da fiiliyata dökmemiz gerekir. Allah (cc) bizlere istemek duygusunu vermiştir, zaten vermek istemeseydi istemek duygusunu vermezdi. Nasıl ki insanın bu kısa dünya hayatının gayesi ebedi hayatı kazanmaktır ve insanda ebede karşı bir arzu vardır, sizler gelecek hayali olan talebeler olduğunuz için istediğinizi gösterip sorumluluklarınızı yerine getirmeniz gerekiyor. Tabi ne istediğimizi de bilmemiz gerekir “Alice Harikalar Diyarı” kitabını duymuşsunuzdur, kitapta istemek ile çok güzel bir bölüm geçmektedir. Tavşan sürekli koşmuş koşmuş ve bir yerde yol ikiye ayrılmış yolun başında biri varmış ona hangi yoldan gitmesi gerektiğini sormuş. “Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin önemi yok.” cevabını almış. Eğer sizler de neyi isteğinizi bilmeden giderseniz gelecek hayalinize ulaşamazsınız. Düşünün hepimiz dünya gemisine binmiş yolculuk yapıyoruz ama bu zamana kadar kendimize ‘’Neciyim? Nereden geldim? Nereye gidiyorum?’’ gibi sorularla aklımızı meşgul etmemişiz. Nasıl ki bu sorular bize ebedi bir hayatın bizi beklediğini gösteriyor, aynı şekilde sizlerin gelecek hayalinize ulaşmanız için yapmanız gerekenleri de göstermektedir. Cemil Meriç “Bu Ülke” adlı eserinde talebeyi şöyle anlatır: Talebe isteyen, arayan, susayan ilmi irfanı talep edendir. Siz de gelecek hayalinize ulaşmak istiyorsanız iyi bir talebe olmalısınız. Talebe olup gelecek hayalinize ulaşmak için istediğinizi göstermeniz gerekir, bunun içinde sorumluluklarınızı yerine getirmeniz lazım.

Değerler gelecek hayalimize ve amacımıza ulaşmak için bir pusuladır. Çünkü değerlerimiz hayatta karar almamıza yardımcı olmaktadır. Onlar olmadan gelecek hayali koymamız ve karar almamız zorlaşacaktır. Hak kuvvette değil, kuvvet haktadır, sözü dinimizde adaleti temsil etmektedir. Eğer hak kuvvette olmuş olsaydı güçlü olanların her yaptığını meşru görecektik veya yaptıkları haksızlıkları alkışlayacaktık. Kuvveti hakta bilip amaca giden yolda her şeyi mübah olarak görmemeliyiz. O yüzden hayalinize giderken değerleriniz birer pusula olmalıdır.

Son olarak şunu söylemek gerekir: Rahatını düşünen, gayesinden; gayesini düşünen, rahatından fedakarlık yapmadıkça gelecek hayaline ulaşamaz.

© Milli Şuur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz