Ana Sayfa Milli Şuur 53. Sayı İÇİNİZDEKİ ERGEN

İÇİNİZDEKİ ERGEN

Değerler, insanlar için haz ve menfaatten vazgeçmeyi gerektirir; hayatı zorlaştırır, çözümleri güçleştirir. Bu yüzden hayat bedel ödetir ancak karşılığında itibar, saygınlık ve güvenilirlik kazandırır...

562
0

Kanmak ve kazanmak arasında sürüp giden hayat herkesi bitiriyor. Bu süreçte kendinize soruyor musunuz: içinizdeki çocuk yaşıyor mu? Yaşıyor ama hasta ise, her şeye kanan bir çocukla yaşıyorsunuz. İçinizdeki çocuk öldü ise, her şeyi kazanmak için yaşıyorsunuz. Hatta bu gerçeğin ortaya çıkmaması için kanmış gözüküyorsunuz! Ve “herkes neler yapıyor, benimki de bir şey mi?” diyerek, vicdanınızın sesini susturuyorsunuz.

Vicdanını susturanlar, günahtan daha kötü olan dört şeye kapı aralıyor. Günahtan daha kötü olan ilk şey; günahı terk etmemesine rağmen affedilmeyi beklemektir. Günahtan daha kötü olan ikinci şey; günahı hemen cezalandırmadığı için Allah’ın müsamaha gösterdiğini zannetmektir. Günahtan daha kötü olan üçüncü şey ise; günah işlemekte bile bile ısrar etmektir. Günahtan daha kötü olan son şey de; yaptığı ibadeti günahının karşılığı görüp bağışlandığı düşüncesine kapılmaktır.

Günahı terk etmemesine rağmen affedilmeyi bekleyenlerle, günahı hemen cezalandırmadığı için Allah’ın müsamaha gösterdiğini zannedenler kanıyor. Günah işlemekte bile bile ısrar edenlerle, yaptığı ibadeti günahının karşılığı görüp bağışlandığı düşüncesine kapılanlarda kandırıyor. Eğer kananlardan iseniz içinizdeki çocuğun ergenleştiğini fark edin! Eğer onu kandıranlardansanız, ölene kadar içinizdeki çocuğun cesedini taşıyacağınızı bilin!

Değerler, insanlar için haz ve menfaatten vazgeçmeyi gerektirir; hayatı zorlaştırır, çözümleri güçleştirir. Bu yüzden hayat bedel ödetir ancak karşılığında itibar, saygınlık ve güvenilirlik kazandırır; iç huzur ile yaşamaya imkân verir. İçinizdeki çocuğu bu şekilde olgunlaştırın ve ona derinlik kazandırın. Bedel ödeyerek ergenleştirinki; sınırları nereye kadar zorlayacağını öğrensin. Geçici ve göstermelik başarılarla zehirlenmesin. Çünkü imtihan oluyorsunuz ve bu Allah’ın sizi unutmadığının bir müjdesidir. Bu müjdeyi içinizdeki ergene ulaştırın ve ona selam verin.

İçinizdeki ergen bu selamı alabiliyorsa, kananlar ve kandıranlar size zarar vermez. Çünkü hem hastalığın teşhisini hem de tedavisini yapabiliyorsunuz. Bu meziyetinizi kaybetmeniz için size oynanan oyunlara kanmadığınız sürece delikanlılığınız sürecektir. Bu meziyetleri pazarlık gücü yaparak kandırılmadığınız sürece de efendiliğiniz kök salacaktır. Anlık kaybediyor görünseniz de asla yenilmiyorsunuz. Sarsıntılar yaşasanız bile, idealinizdeki değerlerden vazgeçmiyorsunuz. Çünkü biliyorsunuz ki; “Saygı, yaşamdan daha uzun sürer!”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz