Ana Sayfa Milli Şuur 38. Sayı Kur’an Eğitiminin Önemi Asırlık Darbe

Kur’an Eğitiminin Önemi Asırlık Darbe

Bizleri sadece "Kur’an oku, sana yeter. " kafasıyla yetiştiren maddeci zihniyet batılın ta kendisidir. Kur’an okumakta sıkıntı görmeyen ama Kuran tefsiri okumakta sıkıntı görüp sanki çok kötü bir işmiş gibi tefsir okuyanları şeriatçı diye yaftalamaktadır.

154
0

Bismillahirrahmanirrahim
Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd, Resulü Ekrem efendimiz Muhammed Mustafa’ya (sallallahu aleyhi ve sellem) selam olsun.

© Milli Şuur

Unuttuğumuz, unutmaya mahkum edilmiş olduğumuz yaşam gayemiz olan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim esaretimizin ne zaman kırılacağını bize bir asırdır sormaktadır. Fakat elinde tesbihi, beş vakit namaza giden, haccını, umresini yapmış sakallı Hüsnüler bu esaretin farkında değildir. Kur’an’ı öğrenmekle yetinen, bunu sadece okumak ve sevap dairesi ile sınırlayan zihniyetin sonuçlarını bu millet bir asırdır ödeye ödeye bitirememektedir.

Bizleri sadece “Kur’an oku, sana yeter. ” kafasıyla yetiştiren maddeci zihniyet batılın ta kendisidir. Kur’an okumakta sıkıntı görmeyen ama Kuran tefsiri okumakta sıkıntı görüp sanki çok kötü bir işmiş gibi tefsir okuyanları şeriatçı diye yaftalamaktadır. Vaaz kürsülerinden Allah ve Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) aşkını haykıran ama Casiye Süresinin 18. ayetini “Muhammed (sav) sana şeriat verdik buna uy. “ emri açıkken niye Allahın şeriatı olan Kur’an’ı yine ayetin devamında “bilmeyenlerin isteklerine uyma “emrini unutup kendince ılımlı hale getirenlerin heveslerine uyanlardan bahsedilmiyor. İşte bu zillet bize gösteriyor ki Kuran, Kur’an’dan öğrenilmeli. Sadece üç aylık cami eğitimiyle belki tecvid öğrenilir, sure ezberletilir ama şuur verilmez. Bunun içindir ki eğitim sisteminin alnının çatına Kuran metoduyla eğitim yazılmalıdır.

Besmelesiz asla eğitim öğretim sağlanamaz. Bu çürük temellere oturtulmuş binaya benzer. Doğru olan Allah’ın adıyla başlayan; kararmış, ahlak ve maneviyat yönünden çökmüş nesillere ve Kur’an’ı aşılayan bir eğitim sistemi oluşturmakla sağlanır. Gençlerimiz ifsad kuyularına gömülürken yine onlara el uzatacak Kur’anca bir el, yönünü kaybetmiş yapay ışıkla aydınlanan ışık yerine Kur’an’ın ışığıyla aydınlanmaları Hakk’ın nuru ile yollarını bulmaları sağlanacaktır. Batı’nın çizdiği ve sadece maddeci, şehvete, paraya dayalı ve diploman olmazsa aç kalırsın zihniyeti yerine ahlakı maneviyatı ve Fil Suresi’ni okuduğunda ‘’ Evet, Allah küçücük taşlarla fil ordusunu helak etti, şüphesiz Rabbim beni de rızıksız bırakmaz.’’ anlayışını eğitim sistemine yerleştireceğiz. Geleceğimiz değil günümüzün gençleri ayet ayet damarlarında ona unutturulmaya çalışılan şeriat-ı Muhammediyeyi biiznillah küfrün alnın çatına çarpacaktır.

Kur’an özdür, hakikattir, kendini bilmektir. Kur’an’ın mucize deryasına kendimizi bıraktığımızda aslında dünyanın hiçbir meşgalesi bizi korkutamayacaktır. Kuran’ı okuyup kapatmak yerine anlamak, mesajını kendine ve ailesine rehber edinmek bu da yetmez deyip uygulamaya koymak bizim birinci hedefimiz olmalıdır. Dünyaya nizam verenler bunun farkındadır ve Kur’an onların iktidarlarını muhakkak yıkacaktır. Bunun bilincinde olurken bu bir asırlık darbenin ortadan kalkmasını ancak ve ancak Kuran yolu ile sağlanacağını çocuklarımıza ve gençlerimize anlatmalıyız. Kur’an eğitimi bu denli önemliyken Kur’an’dan bir an uzak kalmamalıyız. Kilometre taşımız; gençlerimiz Kur’an hamuru ile yoğurularak sağlam temellere oturtulmalıdır. Rabbim Kur’anı azimüşşan ile hükmetmeyi, yönetilmeyi cümlemize nasip etsin. Şeriat-ı Muhammediyemizin bir an önce başımıza, bütün âlem-i İslam’a gelmesini Rabbimden temenni ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz