© Milli Şuur

OKUL MÜDÜRLERİNİN PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ARAŞTIRMA RAPORU ÜZERİNE

Okul müdürleriyle karşılaşmayan yoktur. En kıymetli varlığımız çocuklarımızı teslim ettiğimiz eli öpülesi öğretmenlerin eğitim vermeleri için büyük fedakârlıklar ile eğitim ortamını hazırlayan o müdürler. Büyük çoğunluğunun bir bütçesi bile yoktur. Onlara söylenen sadece “yerel imkânlarla” yapacaksındır. Gerçekten o müdürler ne yapar eder, yaparlar ve problemleri çözerler.

Zaten müdür demek çözüm demektir. Müdürün iyisi, problemi yukarıya taşımayan, yerinde çözendir. Problem üretmeyen, problem çözen müdür başarılı müdürdür.
Hele müdür demek okul demektir. Okul, müdürü kadar okuldur. Bir müdür, bir mühür. Eğitimin bel kemiği müdürler. Müdürlerim, siz olmazsanız biz bir şey yapamayız. Her an arkanızdayız, her türlü desteği veriyoruz…
Sözlerle desteklenip fiiliyatta yalnız bırakılan müdürlerimizi dinledik. Çok ama çok dertlilerdi.
Müdür müdür müdür. Yönetici müdür, lider müdür, otoriter müdür. Şöyle müdür, böyle müdür. Müdürlerin derdi yok mudur, biz biraz da buraya bakalım dedik. Dedik ama…
Dertler adamı söyletiyordu. Söyletiyor ya ama iyi söyletiyor, emin olabilirsiniz. Dertlerini söylerken kıymetli müdürlerimiz, çareler de öneriyorlardı. Çilekeş ve vefakâr müdürler. Öyle afaki çözümler değil, yaşayan, elini taşın altına koyan, tabiri caizse mutfaktan çözümler sunuyorlardı.
Biz ÖĞ-DER olarak müdürlerimizden gelen bu haklı taleplere tercüman olduk, hepsi bu. Elçiye zeval olmaz.
Bu çalışma, ÖĞ-DER ŞUURLU ÖĞRETMENLER DERNEĞİ Genel Merkezince 65 İl merkezindeki şubeleri vasıtası ile her kademe okul müdürleri ile yüz yüze yapılan görüşmeler ışığında oluşturulmuş.
Katkı sağlayan bütün İl MEM, ilçe MEM yöneticilerimize, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve çok kıymetli okul müdürlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Problemlerin çok değişken etkenlerden oluştuğu ve bu raporla sınırlı olmadığının farkındayız. “Tedavi, doğru teşhis ile başlar” düşüncesi ışığında umuyoruz ki mutfakta terleyenlerin görüşlerinden oluşan bu rapor çeşitli problemlerin çözülmesine katkı sağlar.
Bu raporda problemler yönetim ve yönetici problemleri, organizasyon problemleri, eğitim-öğretim problemleri, özlük problemleri, mevzuat problemleri, personel problemleri, bina araç ve gereç problemleri, okul müdürlerinin makam temsil gücü ve itibar problemleri, velilerle münasebet ve şikâyet problemleri, sonuç ve çözüm önerileri başlıkları altında derlenmiş, ayrıca Araştırmaya İlişkin Nitel Bulgular (Müdür Görüşleri); “Sorumsuz ve prosedür takipçisi idarecilerle sorumluluk sahibi olup üretken, girişimci ve risk alıp katma değer üreten müdürlerin ayrılmaması da ayrı bir problemdir. Maalesef bunu ölçebilecek bir sistem olmadığı için bu iş bu kadar değersiz hale gelmiştir. Önerim bunu ayırt edecek bir değerlendirmenin olmasıdır. Bu özellikle devletimiz ve eğitim sistemimiz açısından hayati önem arzetmektedir.” [Müdür 2] ilave edilmiştir.
Elde edilen sayısız yazılı belge tasnif edilmiş, rapor haline getirilerek, ilgililerine ve kamuoyuna duyurulmaktadır.
Tasnif edilmek suretiyle mesele daha iyi anlaşılacağı gibi hangi alanlarda daha yoğun sıkıntılar bulunduğuna dikkat çekilebileceği muhakkaktır. Gereksiz tekrarlardan kaçınarak raporun hacminin artmamasına özen gösterilmiş.
Yazılı ifadeler genellikle okul müdürlerine ait olmak üzere bazı mükerrer problemler, teklif ve çözüm önerileri tevhit edilmiş.
Ancak okul müdürlerinin bazı özgün ifade ve tespitlerinde düzeltme yapılmamış, olduğu şekliyle rapora yansıtılmış.
Emeği geçen herkesi tebrik ediyor, bütün okul müdürlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu vesileyle umuyoruz ki okul müdürlerimiz de mutlu olurlar, bu mutluluğun oluşturacağı iklimde öğrencilerimiz daha iyi eğitim alırlar.
Son bir not: raporun tamamına ulaşmak isteyenler www.ogder.org adresinden ulaşabilirler.
Hayırlara vesile olması duasıyla… Vesselam.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz