Ana Sayfa Milli Şuur 50. Sayı SİGARA HARAM MI, DEĞİL Mİ?

SİGARA HARAM MI, DEĞİL Mİ?

643
0

Sigara Haram mı değil mi sorusu üzerine sesli düşüncelerim.
Son zamanlarda sigaranın haram olup olmadığı ile ilgili tartışmalar yürütülmektedir.
Şimdiki Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın sigaranın haram olduğu yolundaki açıklaması var. 16 Şubat 2019 günü din görevlileriyle yaptığı bir toplantıda Sayın Ali Erbaş, “Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız.” demiştir.
Artık din alimlerinin de bir gerçeği görmüş olması ve bu kötü gidişata dur deme ihtiyacı hissetmiş olması beni çok memnun etti.
Benim yıllardır sigara konusundaki mücadelemi çevremdekiler iyi bilir. Sigara içenleri her defasında üşenmeden mutlaka uyarmışımdır. Sigarayı bırakıp tekrar başlayanları, bırakmaları üzerine hem sözlü hem tıbbi destek ile ikna etmeye çalışmışımdır.
Son dönemlerde açık açık sigaranın haram olduğunu ve özellikle sürekli konu edilen alkolden de daha haram ve günah olduğunu ifade etmeye başlamıştım. Haram ve günah tabii ki bireysel tercihlerdir ve kulla Allah arasındadır, fakat uyarmak ve düşüncemizi belirtmek de bizim görevimiz.
Sigaranın zararlarını yıllardır hekimlik çalışmalarımda ve özellikle firmalarda verdiğim iş sağlığı derslerinde uzun uzun anlatıyordum. Fakat dindar olan ve sigara içen arkadaşlarımda özellikle haram olması ile ilgili yaptığım uyarı ve “İyi bir Müslüman asla sigara içmemeli..!” dediğim zaman öncelikle şaşırıyorlardı.
Hemen itiraz edip “Haram değil mekruh.” diye karşı çıkıyorlardı.
Fakat konuyu anlattığım zaman şunu
görüyordum. Şaşkınlık ve “Ben hiç bu
şekilde düşünmemiştim, bu sigarayı
hemen bırakmalıyım.” Diyorlardı.
Evet konuyu şimdi biraz detaylandıralım, ve sonra toparlamaya çalışalım.
Sigara özellikle son hak dinin gelişinden sonra çıkmış olmasından dolayı bu konuda açık hüküm olmamasını doğal karşılamak lazım. Aksi hâlde her haramı ve sevabı gelecekteki ismi ile anmak hem o zamanda yaşayan insanlar için yeni bir dine geçiş aşamasında olayı işin içinden çıkmaz hâle sokardı.
Ayrıca kitabımız da 5000 sayfada bitmezdi belki de.
Sigaranın sağlıkla ilgili kısmına en sonunda geleceğim.
Mesleki olarak yıllar içinde sigaraya olan savaşım özellikle sigarayı bırakıp tekrar başlayanlar da gördüğüm bir husus benim düşüncelerimi de hep perçinlemiştir.
Sigara içenleri bırakmaya teşvik ederken önce sağlık için zararları anlatıyordum ama gördüm ki kişi bu konuyu kanıksamış.
Bile bile kendi bedenine ve çevresine zarar vermekte. Ama beni asıl üzen iradesinin ortadan kalkmış olmasıdır.
Sigara içenler iyi bilir. Bu kişiler hayatta bize keyif veren veya bizi üzen her konuyu sigara ile ilişkilendirmişlerdir.
Mesela kahvaltı yapar ve sigara içer, kahve içer sigara içer, çay içer sigara içer, arkadaşları ile harika sohbet vardır sigara içemeye çıkar, tuvalete gider sigara içer, yatmadan mutlaka sigara içer, canı sıkılır sigara içer, ders çalışır sigara içer, aşık olur veya ayrılır yine içer, aldatır sigara içer, aldatılır yine sigarada bulur çareyi. Yani gün içinde defalarca hayata dair olan her şeyi sigaraya bağlamıştır. Olumlu ve olumsuz fark etmez. Güzel ve kötü duyguları, öfkeyi, üzüntüyü, keyfi, keyifsizliği, aşkı, sevgiyi, nefreti yani bu hayata dair tüm duyguların her birini sigaraya bağlamıştır.
Yani hayat “yaşam eşittir sigara” kıvamına gelmiştir. Peki bu neyi getiriyor?
Hayat “yaşam eşittir İslam” değil midir?
İsraf, sağlık bozucu, özgür iradeyi kaldıran sigara şeytani diyebilir miyiz o zaman?
Bir tarafta hayat ve ona dair her şey öbür tarafta bunları sigaraya bağlamış bir kişi.
Özgür iradesi ortadan kalkmış, sigaraya karşı koyamayan ve bıraktığında hayata dair tüm konulardan zevk alamaz duruma gelen kişi.
Yani düşünün yemekten, içmekten, aşktan, sevgiden, kederden, tuvalet ihtiyacından, sohbetten, heyecandan tat alamayacak duruma gelmişsiniz.
Kısacası, hayattan kopmuşsunuz, esir olmuşsunuz sigara adlı şeytanımsı şeye.
Hani Kitabımızın en önemli süresi Fatiha suresinde ne diyor yüce Allah: “İyyâkena’budu ve iyyâkeneste’în, Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.”
Sen her şeyi sigaradan bekliyorsun ve her şeye çareymiş gibi her fırsatta ondan medet umuyorsun! Günah bu işte.
Ayrıca vücutta da bulunan nikotin sigaradaki nikotin sebebiyle her geçen gün artmakta ve mutluluk hormonlarının yerini almaktadır. Bu sebeple de sigarayı bırakınca normalinden fazla artırılan nikotin miktarından eksik kalan nikotin sebebiyle hiçbir şey mutluluk hormonu salgılatmıyor, böylece hayattan tat alamıyor ve mutsuz oluyorsunuz.
Bağımlı olduğunuz şey biraz da bu husustan kaynaklanıyor.
Başka neler yapıyor bu şeytanımsı şey?
Sigara içenler kıyafetlerinin ve vücutlarının koktuğunu anlamazlar; zamanla elleri, yüzleri ve dişlerinin sarardığını görmezden gelirler. Ağızlarının koktuğunu ve içmeyen bir eşin bir kül tablası ile öpüştüğünü düşünmezler bile. Çocuklarına kötü örnek olduklarını, onların çalışma düzeni ve huzurunu sarstıklarını hiç düşünmek istemezler.
Peki, sigaranın sağlık açısından zararları nelerdir?
Zarar vermediği bir yer var mı diye düşünüyorum da bulamıyorum.
Doğrudan ve dolaylı olarak her yere zararlı çünkü.
Sigarada zararlı yüzlerce madde var ama bunlardan yaklaşık 40 tanesi ispatlamış kanserojen maddelerdir.
Kalp hastalığı riskini ve akciğer kanseri riskini aşırı artırır. Üreme sağlığı yani erkek spermi üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır. Cinsel isteksizlik, cinsel kuvvet kayıpları, yani Yaratan’ın bize sağladığı en önemli konu olan üreme ve çoğalmayı kendi ellerimiz ile yok ediyoruz .
Geleceği yok ediyoruz bir nevi.
Eskiden serbest olması sebebiyle sigara içmeyen bir anne adayı veya bir gebe ülkemizde her yerde pasif içici durumdaydı. Bu nesil şu anda yetişkin durumda. Allahtan şimdi yasaklandı da içmeyenler pasif içicilikten kurtuldu.
Ama ya anne adayının kendisi ya da eşi yanında içiyorsa sigarayı?
Karnındaki bebek, gelişimi ve gelecekteki sağlığı olağanüstü tehlikeye atılmakta ve ömür boyu vebal yüklenmektedir ebeveynlere. Yetmez mi? Günahın büyüklüğüne bakar mısınız?
Ayrıca vücutta damarlar üzerine verdiği zararlar nedeniyle damar ağının fazla olduğu böbrek, gözler, kalp ve beyin gibi organları ilk etapta damar çeperini yıpratıp orta vadede damarların daralmasına ve dokuların beslenmesini bozmaya başlar, yani yavaş yavaş organlarımızın düzenini bozar ve onları yetmezliğe sürükler, görevlerini aksatır duruma getirir.
Sağlık açısından sigaranın zararlarını yazmaya kalksam bu makale hiç bitmez.
Sağlığa zararlı kısmı internetten çok kolay bir şekilde görselleri ile beraber bulabilirsiniz.
Neticede Yaratan’ın bize verdiği ve emanet ettiği vücut üzerindeki ihanetimiz inanılmaz bir boyutta ve bunu da bile bile yapıyoruz. Olay haram boyutunu bile aşıyor, bile bile günaha girme boyutuna da giriyor anlayacağınız.
Gelelim işin dini boyutuna. Fatiha’yı yazmıştık tekrar etmeyelim. Bundan daha açık bir hüküm olabilir mi?
Yemek içmek serbest ama israf haramdır.
Kim şunun tersini iddia edebilir ki!
Aile bütçesinden Ayda ortalama bir kişi 1-2 paket sigara için 400-800 TL arasında para harcamaktadır. Yıllık en az 5.000-10.000 TL civarı bir harcamaya denk düşer. Bu 20 yılda 100.000-200.000 TL, yani bir ev yada araba parasına kadar ulaşır.
Yaklaşık her yıl bir tatil parası. Birçok kişide görürsünüz geçinemez borç içinde evine ekmek, kıyafet ya da kitap alamaz, ama 1 paket sigarası eksik olmaz cebinde. Çocuğuna bir kalem, kitap almaz veya dışarıda yiyecek bir şey almaz ama o zehri alıp içer. Bu aile bütçesini israf etmek değil midir, günah değil midir?
Ayrıca erken yaşta bir sürü teşhis ve tedavi masrafları. Ülkemizde tetkiklerin çoğunda dışa bağımlıyız ve ülkenin dövizleri buraya akıyor. Erken yaşta kalp hastalığı ve kalp krizleri, böbrek hastalığına bağlı diyaliz tedavisi, damar tıkanıklığına bağlı felçler, akciğer kanseri tedavisi, gırtlak kanseri ve ciddi uzuv kayıpları, KOAH ve astım gibi ciddi derecede solunum yetmezliği hastalıkları için harcanan milyon dolarlar…
Hayata dair bu kadar zararı olan bir konuya hâlen daha “Haram değildir, günah değildir, sadece mekruhtur..!”
Diyerek geçiştirenlere ve içmek için kılıf hazırlayanlar ile içmekte ısrar edenlere söyleyebileceğimiz tek şey var:
Allah affetsin ve Allah ıslah etsin.
Bu yazımız sebebi ile tek bir kişi sigara içmeyi bırakır ya da tek bir çocuk sigara içmemek için bir dayanak bulur, arkadaşlarına karşı koyar ve sigaraya başlamaz ise benim için tüm çabalarım amacına ulaşmıştır.