Ana Sayfa Milli Şuur 45. Sayı TÖREN KUTLAMA BEDEN EĞİTİMİ DERSİ VE SOSYAL FAALİYETLERİN İŞLENİŞ PROBLEMLERİ

TÖREN KUTLAMA BEDEN EĞİTİMİ DERSİ VE SOSYAL FAALİYETLERİN İŞLENİŞ PROBLEMLERİ

Okullarımızda eğitim ve öğretim alanında önemli sorunların başında ahlak ve maneviyatın eksikliği ve bunun da önemli bir kısmının, spor organizasyonları ve Beden Eğitimi dersinin teşkil ettiğini görmekteyiz.

223
0

Ders yükünün çok olması ve sınav odaklı eğitim ve öğretimin olması sosyal ve sportif faaliyetlere yeterli zamanın ayrılmaması gençlerimizi obezite hastalığına ve internet bağımlısı haline getirmektedir. Ancak bugün ülkemizde, okullarımızda eğitim ve öğretim alanında önemli sorunların başında ahlak ve maneviyatın eksikliği ve bunun da önemli bir kısmının, spor organizasyonları ve Beden Eğitimi dersinin teşkil ettiğini görmekteyiz. Karma eğitimin sıkıntılarından birinin de bu husus olduğu bir gerçektir.

İmam Hatip liselerinde ve orta okullarında gençlerimiz sportif ve sosyal etkinlik yaparken menfi medya ve farklı yönlendirmelerle kız ve erkek öğrencilerin İslami tesettüre uymayan mahremiyetten yoksun kızlı erkekli, tören, kutlama, spor ve sosyal etkinlik yapmaları, tesettürden uzak kıyafetler giymeleri ,özellikle kız öğrencilerimize fıtratına uymayan futbol ve benzeri spor yaptırılarak ifsat edildiğini görmekteyiz. İdareci ve öğretmen arkadaşların okulun başarısı ve reklamı için önce ahlak ve maneviyat diye yola çıkılan İmam Hatip Lisesi ve ortaokullarındaki öğrencilerin ahlaki çöküntüye uğramalarını seyrettiklerini gözlüyoruz.
Gençlik ve spor bakanlığının, gençlik organizasyonlarında, hatta bazı İmam Hatip okullarının spor totonun sponsorluğunda yapılması daha işin başında değerlerimize ters düşmektedir.

ÇÖZÜM YOLLARI VE ÖNERİLERİMİZ
Okul alt yapılarının kız ve erkeklerin ayrı binalarda eğitim ve öğretim görmelerinin sağlanması için hazırlanmalıdır. (karma eğitimden vazgeçilmesi).
Alt yapısı olmayan okullarda sportif ve sosyal etkinliklerin ayrı yapılmalı ve buna titizlik gösterilmelidir.
Derslerde ve sportif egzersizlerde Kız öğrencilerimize bayan öğretmen, erkek öğrencilerimize bay öğretmenin ders vermesi sağlanmalıdır.
Okullardaki ders yükünün ve saatinin azaltılıp gençlerimizin öğleden sonralarının sosyal faaliyetlere ayırmaları, isteyen ve yetenekli öğrencilerimizin beden eğitimi öğretmenleri ve gençlik spor bakanlığında çalışan antrenörlerin eşliğinde haftada dört veya beş gün düzenli spor yapmaları sağlanmalıdır.

Gençlik Spor Bakanlığının, okul sporları gibi spor müsabakalarını yaparken kız ve erkek öğrencileri ayrı günlerde müsabaka yaptırması ve mümkünse hakemlerin ve antrenörlerin hemcinslerinden seçilmesi sağlanmalıdır.
Okullardaki şiddetin ve devamsızlık sorunun önüne geçilebilmesi için değerler eğitiminin spor faaliyetlerinin içine yerleştirilmesi ve bu noktada proje geliştirilmesi gerekmektedir.
Bu okullara öğretmen seçerken milli ve manevi değerlere önem veren öğretmenler seçilmelidir.

Tesettürlü spor yapmanın teşvik edilmesi ve spor kıyafetlerinin buna uygun dikilmesi için firmalarla anlaşma yapılmalıdır.
İdareci ve öğretmen arkadaşların değerler eğitimi noktasında bilinçlendirilmesi için milli ve manevi değerlere bağlı sivil toplum kuruluşlarıyla çalışma yapılması, örnek olarak bu noktada rapor hazırlayan ve eğitim veren (ÖĞ-DER)’le birlikte ortak eğitim seminerleri verilmesi faydalı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz